Skip to content

Lalki

Obsada: 1 kobieta (możliwość rozszerzenia)

Lalki – debiutancka sztuka Michała Zdunika – to historia kobiety, która, wiedziona chorymi urojeniami, postanawia zaadaptować wszystkie porzucone dzieci. Rozpoczyna swój monolog, w którym będzie ścierało się wiele różnych „głosów”, rejestrów mowy, prasowych i literackich gatunków. To portret osoby pogrążonej w schizofrenii, bez spójnej tożsamości, z całkowicie rozbitą osobowością, ale także – obraz Kobiety i kobiecości we współczesnym świecie. Pojawiają się tu fragmenty z gazet, urywki potocznych rozmów i telewizyjnych reportaży, wciąż powtarzanych konwencjonalnych fraz i tak zwanych „ludzkich mądrości”.

Głównym bohaterem sztuki jest język – zdekonstruowany, doprowadzony do granic absurdalności w swoich skostniałych, medialnych i dialogowych formach, ułożony w muzyczne, silnie zrytmizowanej strukturze. Lalki można śpiewać, skandować, wykrzyczeć, można dać się porwać zalewowi słów, pod którym ukrywa się prawdziwa tragedia. To do niej tak trudno dzisiaj dotrzeć – jest ciągle zamazywana codziennym bełkotem, medialnymi frazami, szumem rozmów. Za nimi ukrywa się dramat kobiet – które muszą być sztuczne, ułożone według określonych społecznych schematów, zniewolone. Jak lalki.

Prapremiera: 15.01.201, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, reż. Szymon Budzyk (zob. więcej)

Prapremiera francuska: 13.05.2011, Théâtre Sorano w Tuluzie, Compagnie Pollen, przeł. Kinga Joucaviel. reż. Katarzyna Kurzeja, w ramach festiwalu Universcènes (zob. więcej).

Inne realizacje: 18.12.2016, spektakl dyplomowy Studia Aktorskiego STA, Teatr Nowy w Poznaniu, Lalki na podstawie dramatu Lalki Michała Zdunika oraz Historie histerii. W poszukiwaniu kobiecości Jagi Jucewicz, reż. Dorota Abbe (zob. więcej).

Czytania: 3.06.2016, Théâtre Laboratoire Elizabeth Czerczuk w Paryżu, Les poupées (Lalki), czytanie we francuskim przekładzie Kingi Joucaviel i spotkanie z autorem w ramach cyklu Nouvelle Dramaturgie Polonaise,organizowanego przez Instytut Polski w Paryż we współpracy z Théâtre Laboratoire Elizabeth Czerczuk i Les Presses Universitaires du Mirail, reż. Elizabeth Czerczuk (zob więcej).

Publikacje: Lalki, „Dialog” 2010 nr 7-8 i wywiad z autorem (rozmawiała: Justyna Jaworska, Konstrukcji nie ma i nie będzie), nr ISSN 0012 – 204,

Lalki/Les Poupées, dwujęzyczna, polsko – francuska edycja, przeł. Kinga Joucaviel, przedmowa: Justyna Jaworska, posłowie: Kasia Kurzeja, Presses Universitaires du Mirail, Tuluza 2011, nr ISBN: 978-2-8107-0145-2 (strona wydawnictwa).

Prawa do sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru (ADiT)